Jump in for Health


Medzinárodná mládežnícka výmena zameraná na zdravý životný štýl

V polovici augusta prebehla u nás v centre mládežnícka výmena zameraná na zdravý životný štýl pod názvom „Jump in for health“. Zúčastnilo sa jej 30 mladých ľudí z neziskových organizácií z Rumunska, Bulharska, Litvy a Slovenska. O čom vlastne bol týždeň od 16. do 23.augusta?

Program bol rôznorodý, zameraný najmä na interaktívne diskusie, aktivity v rámci zdravej životosprávy, pohybových činností, športu, prednášok, cvičení, tvorivých a tanečných workshopov.

„Centrum sa mi stalo druhým domovom, cítila som sa tu skutočne príjemne, aj vďaka ľuďom, výbornému jedlu a zaujímavému prospešnému programu výmeny“, prezradila Mady, členka rumunskej skupiny a zároveň skonštatovala, že i napriek množstvu informácií v dnešnej dobe sa stále nestravujeme podľa potrieb nášho tela a teda ani zdravo. „Práve to bol dôvod môjho príchodu – naučiť sa čo najviac z oblasti zdravého životného štýlu.“ dodáva.

Vo večerných hodinách programu si každá z účastníckych krajín pripravila prezentáciu o ich danej kultúre, tradíciách, nezabudlo sa ani na národné tance a hudbu. Všetci tak mali príležitosť porovnať si odlišnosti kultúr, dozvedieť sa niečo viac o zvláštnostiach a zaujímavostiach z iných národností. Ako sa vraví – koľko jazykov vieš, toľko krát si človekom – sme v rámci „spíkovania“ absolvovali i malé jazykové „okienka“. Absolvovali sme i workshop zameraný na varenie zdravej „potréningovej“ večere.

„Návšteva chalanov z neformálnej skupiny Workout Fanatics bola skutočne inšpirujúca, okrem ich prednášky bol zážitok pozerať sa na to, čo dokáže človek na hrazde popri cvičení s váhou vlastného tela. Tu sme si všetci potvrdili, že na dobrý zdravotný stav nestačí len cvičenie, ale je skutočne potrebná nutrične vyvážená strava.“ vraví Peter zo slovenskej skupiny.

Účastníci navštívili okrem Trenčianskeho hradu aj kúpeľné mesto, okúsili liečivú minerálnu vodu, uvideli krásu parkov, pričom mohli porovnať biodiverzitu našej krajiny s tou ich.

„Ocenila som i rannú jogu, ktorá prebiehala ešte pred raňajkami. Naučili sme sa základné pozície, vyskúšali sme si jej blahodarné pôsobenie na stuhnutý chrbát a celé telo.“ dodáva Justina z Litvy.

Výmena sa uskutočnila vďaka vzdelávaciemu programu mládeže EÚ Erasmus+. Všetci prítomní si potvrdili, že na zmenu životného štýlu je potrebné najmä dlhodobé odhodlanie a chuť, spoločne preto dúfame v udržateľnosť nadobudnutých informácií aj v budúcnosti.


 • Connector.

  Kedy

  August 2015

 • Connector.

  Lektori

  Hanka Križková
  Peter Jordán

 • Connector.

  Účastníci

  30 mladých ľudí z neziskových organizácií z Rumunska, Bulharska, Litvy a Slovenska

 • Connector.

  Podporili

  Erasmus +