Remaking with nature


9 dňový projekt trvajúci od 21. do 29. júna v krásnom prostredí Trenčianskych Stankoviec.

Koniec augusta je za nami a my z Kc Aktivity máme úspešne zvládnutú mládežnícku výmenu s názvom Remaking with nature vo vzdelávacom centre v Záježovej. Je pravda, že nielen my z centra, ale samozrejme spoločne s nami 25 mladých dobrovoľníkov a pracovníkov z neziskového sektora zo Slovenska, Arménska, Španielska a Gruzínska.

Pýtate sa, prečo sa vlastne toto všetko dialo? Išlo nám spoločne o to pobudnúť jeden augustový týždeň v čistučkom prostredí tejto krásnej dedinky neďaleko Zvolena a dozvedieť sa viac o permakultúre a ekologickom spôsobe života. A keď myslíme ekologickom, tak skutočne ekologickom! Separovali sme odpad, využívali sme solárnu energiu, recyklovali sme a využívali starý materiál na výrobu nových produktov, ktoré môžeme použiť opakovane. Zvykli sme si už aj na to, stravovať sa vegetariánsky (a chutilo námJ ). Zároveň sme tým podporili lokálnych pestovateľov zeleniny a ovocia. Rovnako sme navštívili aj miestne centrum, základnú školu pre 9 detí , ktorá patrí medzi najmenšie školy na Slovensku. Nevynechali sme ani exkurziu, počas ktorej sme sa dozvedeli, ako sa stavajú eko obydlia z prírodných materiálov akými sú slama a hlina a vypočuli sme si, ako sa v takomto dome žije.

Počas tohto projektu sme sa venovali rozličným aktivitám rozvíjajúcim kritické myslenie, tímovú súdržnosť medzi účastníkmi, diskutovali sme aj na témy riešenia ekologických problémov v miestnych centrách zúčastnených krajín.

(Projekt bol podporený programom Európskej komisie, Mládež v akcii. Po organizačnej stránke ho zastrešila Joana Detoni, na financie dohliadala Marta Šuriková a Hana Križková mala pod palcom komunikáciu s verejnosťou. )


 • Connector.

  Kedy

  August 2013

 • Connector.

  Kde

  Vzdelávacie centrum Záježová

 • Connector.

  Lektori

  Joana Detoni
  Nenad Obradovic

 • Connector.

  Účastníci

  25 mladých dobrovoľníkov a pracovníkov z neziskového sektora zo Slovenska, Arménska, Španielska a Gruzínska

 • Connector.

  Podporili

  Erasmus +